Canisterapie potěšila

Canisterapie potěšila

V úterý 4. 3. 2014 přišla do našeho domova na návštěvu za klienty

zajímavá dvojice – paní Andělová z Pardubic spolu se svou dvanáctiletou fenkou Enži. 

Enži je temperamentní a milá fenka plemena zlatý retrívr, která má všestranné canisterapeutické zkoušky, a ona i její panička mají s návštěvami v domově pro seniory bohaté zkušenosti – již několik let docházejí do těchto zařízení v Pardubicích a v Přelouči.


Návštěva Enži vyvolala na chodbách našeho zařízení rozruch.

Zajímavým zpestřením byla pro klienty z oddělení L2, kteří právě seděli u stolů na chodbě a tvořili oblíbenou výtvarnou aktivitu. Enži oběhla všechny přísedící, některým z nich podala pac, od některých se nechala podrbat. Na tvářích většiny se objevil výraz nadšení a oživení, někteří vzpomínali na své dřívější domácí mazlíčky.

Hlavní důvod, proč jsme Enži s její paničkou pozvali, byl ale jiný. Chtěli bychom, aby Enži svým psím šarmem a zvířecí přirozeností potěšila zejména klienty převážně imobilní, ležící na pokojích, kteří kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu nemají možnost nebo ani chuť se účastnit jiných aktivizačních programů probíhajících například v kulturní místnosti. Canisterapie neboli terapie za pomoci léčebného kontaktu psa a člověka má řadu pozitivních psychických i zdravotních účinků.

Rozvíjí hrubou i jemnou motoriku, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvíjí sociální cítění, poznávání a citovou složku, rozvíjí orientaci v prostoru a čase, je možné ji využít v rehabilitaci k polohování a relaxaci. Někdy naopak pejskové povzbuzují k pohybu a ke hře.

Fotografie z úterní návštěvy Enži v našem domově tyto vyjmenované jevy potvrzují. Proto ve spolupráci s paní Andělovou a fenkou Enži chceme pravidelně pokračovat, aby se Enži stala zdrojem radosti a podnětem k úsměvům pro širší řadu klientů.