Den Země

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna.

Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března, a oslavovaly příchod jara.

V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. A tak jsme se zeptali i našich seniorů, jak tuto problematiku vnímají, jestli se jich to nějak dotýká a jestli si myslí, že i oni  svým každodenním jednáním mohou přispět k nápravě. Na tento den byly připraveny dva filmy. Jeden o krásách naší vzácné planety a druhý, pro kontrast s ním, o katastrofálním dopadu lidského chování na celý ekosystém Země.

Po shlédnutí jsme si o všem popovídali, řekli si o možnostech, které jsou v našich silách, jako je  neplýtvání vodou a elektrickou energií, o třídění odpadu a jiných méně obvyklých způsobech šetření energií. Málokdo si totiž uvědomuje, jak jsou tyto zdánlivé maličkosti důležité a v jakém řetězci vše funguje.

Na závěr  jsme symbolicky vysázeli truhlíky s květinami a pro odlehčení a trochu zábavy jsme vyluštily pár kvízů a hádanek souvisejících s tématem. Škoda jen, že jsme část tohoto dne, pro nepřízeň počasí, museli strávit v kulturní místnosti, protože jinak by pobyt na naší krásné zahradě, byl pro tento den jak stvořený.