Děti malovaly dědečky a babičky

Jak děti vnímají starší generaci?

 Pátý ročník soutěže Šťastné stáří očima dětí zná své vítěze

Přivést děti k zamyšlení se nad stárnutím a prostřednictvím výtvarných děl poznat jejich vnímání starší generace. 

To je cílem projektu Šťastné stáří očima dětí, který se letos konal již popáté. 

Ceny dětem v úterý 7. října předala náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stőcklová, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký, akademický malíř Kristian Kodet a herec Michal Nesvadba v prostorách bývalého klášterního refektáře opatství Emauzy v Praze.

„Smyslem projektu je podívat se dětskýma očima na stáří a stárnutí a zjistit, jak je vnímají či jak by si je představovaly. Těší nás, že i o letošní ročník byl zájem a děti poslaly více než 1600 výtvarných prací,“ uvedla náměstkyně Zuzana Jentschke Stőcklová.

Vítězem kategorie do pěti let se stal Tomáš Dvořák z MŠ a ZŠ Lišov. Bára Tomanová z MŠ Radost v Orlové-Lutyně zvítězila v kategorii 6 až 10 let. V kategorii 11 až 15 let uspěla Adéla Pokorná ze Soběslavi. Děti soutěžily i v kategorii fotografie, její vítězkou se stala 15letá Monika Fryaufová z Litomyšle s fotografií „Přátelé“. 

Letošní ročník měl také kategorii Cena veřejnosti, ve které získala nejvíce hlasů 14letá Markéta Plachá ze ZŠ Polabiny s dílem „Co nám udělá stáří, když jsme dva“. 

Zvláštní ocenění získali žáci 2. B ze ZŠ v Plzni, Heyrovského ulice, za dílo nazvané „Pohoda s babičkou a dědou“. Základní školy, které poslaly do soutěže vítězná díla, obdržely navíc od generálního sponzora, firmy Hartmann-Rico, a. s., šek v hodnotě 10 tisíc Kč.

Cílem projektu je přivést děti, a nejen je, k zamyšlení nad poslední etapou lidského života, vyzdvihnout její význam a pozitiva, která přináší ostatním generacím, zejména dětem. „Podle zvýšeného zájmu dětí i škol můžeme usuzovat, že se tento záměr projektu naplnil, ale co více, zájem také dokládá to, že děti mají vytvořený pozitivní vztah ke »svým« seniorům, váží si jich a milují je,“ uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

 

Šťastné stáří očima dětí je celorepubliková výtvarná soutěž pro předškolní děti, žáky základních škol a víceletých gymnázií v ČR ve věku do 15 let. Pořádá ji Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Svaz měst a obcí a Rada seniorů. Projekt je součástí Týdne sociálních služeb, který letos probíhal od 6. do 12. října.