Holčičí koleda

Naše oblast má zajímavou tradici, kterou ledaskde vůbec neznají.

Jako malá holčina jsem se vždy těšila na holčičí – dívčí koledu. Ta je specifikem několika oblastí v naší vlasti.

U nás - v podhůří Orlických hor snad i na Karlovarsku je takzvaná holčičí koleda v neděli 14 dní před Velikonocemi , ale v některých částech našeho kraje je jeden týden. Několik dní dopředu děvčata tvoří party a plánují trasu, jak půjdou vykoledovat kluky popřípadě muže, například vedoucího kroužku mladých hasičů a spolužáky. Pak nastane onen očekávaný den. Děvčata poté i dospělé ženy již ráno vyráží s binovačkami na koledu.

Chodí do rodin, kde jsou chlapci a muži. Po zarecitované koledě a vyprášení chlapců dostanou drobný sladký dárek a navíc mašli na svou binovačku. Dospělé ženy vypráší muže při recitaci koled, někdy i zajímavých nových, často vtipných ,osobně složených. Jedna z letošních koled byla dlouhá

a končila slovy hody, hody doprovody, pijem všechno kromě vody. Pak jim k mašli a sladkostem vykoledovaní nalijou navíc štamprdle na zahřátí.

Někde i posedí a popovídají. Je to hezká tradice , která má dnes již novou podobu, ale udržuje soudržnost sousedů a přátelský život na vesnici.

Letos děvčata i ženy vyrazily na koledu v hojném počtu , u nás byla účast veliká.

Těšíme se na koledu klučičí o Velikonocích, chlapci jsou šikovní a vždy si vymyslí něco nového, třeba vezmou harmoniku nebo a koledu zahrají

a zazpívají a dokonce přijeli jednou i s koňským spřežením. Jsem moc ráda, že se tato tradice stále udržuje a doufám, že i nadále bude udržovat.

                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                       Milena Rohlenová