Módní přehlídka

„Módní přehlídka historických kostýmů“

Dne 9.10.2014 se v Domově pro seniory Kaplice konala nádherná módní přehlídka. 

Tato akce se uskutečnila v rámci celostátní akce „Týden sociálních služeb“ ke Dni otevřených dveří.

Ještě před zahájením módní přehlídky nám předvedli studenti kaplického gymnázia své hudební i pěvecké umění.

Záměr módní přehlídky byl celkem neobyčejný. Zavzpomínali jsme společně na časy dávno minulé, známé jen z filmů a dokumentů. 

Vzpomínali jsme na časy lehké i těžké. Jak šel čas v historii módy...

Modelkami se staly studentky gymnázia Kaplice, pracovníci domova a v neposlední řadě i samotní obyvatelé domova. Za zvuku bubnů prošel kolem nás pravěký lovec se skoleným mamutem, antická bohyně, gotická štíhlá paní. Renesance byla zastoupena šlechtou i chudinou, při skladbě slavného Vivaldiho přicupitala barokní francouzská šlechtična. Nechyběl empír ani 19. století, které bylo zastoupeno nejkrásnějším modelem. 

Dáma a její doprovod jako by vypadli z filmu o Boženě Němcové a Janu Nerudovi. 

Třicátá léta 20 století byla tančící, patřila charlestonu. Klienti domova, kteří si na módní molo vyšlápli v elegantním oděvu poválečné doby, byli odměněni velkým potleskem. V šedesátých letech se objevil styl hippies a minisukně. Zlatá sedmdesátá a osmdesátá léta patřila dámské módě a hudebně Petrovi Spálenému a Michalovi Davidovi

V druhé části módní přehlídky měli hosté možnost shlédnout společenské a plesové šaty současné doby. 

Zlatým hřebem programu byly ukázky svatebních šatů.

Celou akci bravurně moderoval známý jihočeský moderátor p. Miroslav Mareš z agentury Kultur – Kontakt z Českých Budějovic.

Velké poděkování za zapůjčení historických kostýmů patří touto cestou p. Jiřímu Šestákovi - řediteli Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, p. Zdeňce Žákové – dámské krejčové v Kaplici, p. Karle Hátleové – výtvarnici a spisovatelce z Českých Budějovic a p. Ivaně Balkové – vedoucí oddělení Český Krumlov z Domova pro seniory Kaplice.

 

Akce byla úspěšná, všem zúčastněným se moc líbila. Vzhledem k tomu, že se kvapem blíží vánoční období, přemýšlíme o dalších aktivitách, které by stejně jako módní přehlídka zpříjemnily čas klientům našeho domova.