PhDr. Josef Krám

Když jsem toto jméno slýchávala od svých přátel, jejichž děti učil, neznala jsem ho.

Jen pár příběhů ze školy... Pak, již jako důchodce, přišel učit k nám na školu, kde jsem ve funkci zástupce ředitele pracovala.

Když mě poprvé oslovil paní kolegyně, zahřálo mě u srdíčka, že tento učitelský bard, zasloužilý učitel, mě vzal jako kolegu.

Od té doby jsme toho spolu zažili mnoho pracovně i soukromě i s rodinou. I na dovolené zaměstnanců a rodinných příslušníků školy v zahraničí,

např. na Mallorce, jsme byli. Byl vždy plný energie a pomáhal s organizací akcí i jako průvodce.

 

Ale kdo je pan Josef Krám (nar.1937) ?

 

Pochází z Vysoké nad Labem u Hradce Králové, 38 let učil na odborných školách v Rychnově nad Kněžnou a v tomto městě i bydlí. Vystudoval obory český jazyk, literatura a španělština a dosáhl doktorátu filozofie. Doposud - i přes svůj věk -   spolupracuje s rozhlasem a svých jazykových znalostí využívá mimo jiné jako průvodce českých a polských turistů, přispívá na různé internetové portály - např. www.orlicky.net atd.

Jeho největším koníčkem je historie - především města Rychnov nad Kněžnou. Podařilo se mu vydat souborné dílo - v podstatě výpravnou a dokonale zpracovanou kroniku města. V jeho věku ! 

A to nejen tištěnou verzi ale i jako e-Book i DVD Průvodce Rychnovem nad Kněžnou – tzn. s využitím moderní informační techniky.

 

Jedná se o souborné dílo představující historii a současnost Rychnova nad Kněžnou od roku 1258 slovem i obrazem.

Bohatá historie města je připomenuta nejen formou textů, ale i více než 160 prezentacemi, obsahujícími staré i současné pohledy a fotografie,

vše doplněno mluveným slovem autora. Podklady sbíral hodně let před prvním vydáním, spousty informací si ověřoval, po některých věcech pátral mezi pamětníky. Zjistil i neznámé skutečnosti např. o Karlu Poláčkovi. Takového průvodce nemá ani spousta velkých měst.

 

Svoji práce prezentuje různým zájemcům, organizacím, seniorům a je zván k přednáškám na různé semináře, festivaly apod.

 

V březnu 2011 byl v Hradci Králové oceněn medailí hejtmana Královéhradeckého kraje za významný přínos k rozvoji cestovního ruchu.

25. června 2011 pak převzal v Rychnově, při zahájení festivalu Poláčkovo léto, z rukou starosty Jana Skořepy a hejtmana Královéhradeckého kraje zlatou medaili Cenu Města Rychnova nad Kněžnou za kulturní přínos pro Rychnov v podobě DVD Průvodce Rychnovem nad Kněžnou.

Mimo těchto cen získal i spousty dalších ocenění.

A největším oceněním je spokojený a nových informací lačný čtenář, turista či student.

 

Pokud se do tohoto díla začtete, zjistíte, že přestanete sledovat čas a budete číst, prohlížet fotografie a zjistíte spousty nového a zajímavého o Rychnově nad Kněžnou.

Zpracovávat takové dílo není koníček, ale opravdový kůň, kterému se pan Josef plně věnuje. Moderní technologie ovládá  lépe než člověk o mnoho let mladší. Je příkladem všem seniorům, jak plně a zajímavě využít seniorský věk – tzn. věnovat se vnoučatům a ledacos je naučit a věnovat se svým koníčkům.

 

Nominuji ho právě v lednu 2019, kdy oslaví své 82. narozeniny.


                                                                                               Míla Rohlenová

 

Podpořte pana Josefa Kráma "lajkem" příspěvku na Facebook nebo e-mailem s textem "podporuji" zaslaným na: info@mladiduchem.cz