Slavný prodavač losů

Každý z nás v životě potká bezpočet lidí. S mnohými se léta jen míjíme, ale jsou i takoví, kteří se nám trvale zapíší v paměti, protože jsou prostě něčím výjimeční… K těm druhým u mě určitě patří pan Vlastimil Špičák. A myslím, že nejsem sama.

 

Za dobu deseti let, kdy pracuji v domově pro seniory, jsem blíže poznala desítky uživatelů, kteří mě něčím obohatili. Málokdo však má takový dar, jako měl pan Špičák. Byl to člověk, na kterého jen tak nezapomenu.

Vždycky veselý, stále kolem sebe rozdával radost a dobrou náladu. Nikdy si ho nepamatuji špatně naladěného – a důvodů k tomu by měl jistě někdy dost. Ale on byl takové sluníčko, které nepřestávalo svítit na šedivý svět kolem.

 

Začnu teď úplně jinak. Jsem malá holka, čekám na maminku před Priorem v Prostějově u kočárku s mou mladší sestrou a upoutá mě pán, který před obchodním domem u malého stolečku prodává loterijní losy. Jeho výřečnost, se kterou lákal kolemjdoucí a kupující přesvědčoval o jejich „porci štěstí“, byla originální. Mně tehdy připadal jako herec v malém divadle. A najednou po třiceti letech se tento pán objevil u nás v centru a já jsem hned věděla, že je to ten „slavný“ prodavač losů z mého dětství. Ten, který mě tenkrát tak zaujal. Jeho výřečnost a usměvavá tvář mu zůstaly, stále kolem sebe šířil optimismus a pohodu. Jako uživatel v našem zařízení se účastnil všech společenských akcí, zapojoval do soutěží pro seniory, jezdil i do ostatních domovů na olympiády. Vždycky veselý, komunikativní – zkrátka bavič, kterých není nikdy dost.

Díky takový lidem, jako byl pan Vlastimil Špičák, je náš život hezčí. Myslím, že si ho takto pamatuje spousta lidí nejen z Prostějova, ale i okolí.

Byl taková typická prostějovská postavička, a kdyby žil v první polovině 19. století na Malé Straně, určitě by nechyběl v povídkách Jana Nerudy.   

 

                                                                                                                                           Mgr. Ludmila Pudová

                                                                        vedoucí aktivizačního úseku

                                                                        Centrum sociálních služeb, p.o.

                                                                         Lidická 86

                                                                         796 01 Prostějov