Vinobraní v Havířově

Osmdesátníci tančili jako ve Stardance

Možná se někteří senioři a seniorky v havířovském GrandParku inspirovali známou taneční soutěží, ale spíše je roztancovaly šlágry jejich oblíbené kapely Trio seniores. Během Vinobraní se nejprve rozezpívali, pak se dali i do tance.

A vůbec nebylo překážkou, že mnoho seniorů je na vozíčku nebo trpí Alzheimerovou nemocí. „Do zpěvu a tance se postupně zapojili téměř všichni. A málem utancovali své pečovatelky,“ usmívá se ředitelka GrandParku Renata Vávrová.

Zpěv a pohyb s hudbou má na seniory blahodárný vliv, je to vlastně součást muzikoterapie. „Jejím účelem je dosažení pozitivních změn v psychologickém, tělesném, kognitivním a sociálním fungování člověka se zdravotními problémy,“ dodává ředitelka domova. A popisuje, jak vše vypadalo v praxi. „Když kapela začala hrát, tváře klientů se postupně rozjasnily, senioři se začali usmívat a přidávali se ke zpěvu. Jak plynul čas, zapojili se i do tance.“

Stranou nezůstali ani ti, co jsou na vozíčku – ošetřovatelky je vzaly do kola samozřejmě také.

Využívání starých dobrých melodií a písniček, tzv. šlágrů, působí na seniory velmi pozitivně. „Já se úplně vracím do svých mladých let. A moc se mi líbí dívat se na všechny kolem sebe, jak jsou veselí a jak se baví,“ svěřoval se s úsměvem Jan Vala v přestávce mezi písničkami. Právě „návrat do mladých let“ je důležitý i pro klienty s Alzheimerovou nemocí. Ti jako první ztrácejí krátkodobou paměť a ve světě, který je obklopuje, jsou dezorientováni. Poslech „písní pro pamětníky“ je jednou z možností, jak pomoci jejich paměti se probudit – a na nějakou dobu opět vnímat i současnost. 

Doposud se neví, co způsobuje Alzheimerovu nemoc. Jisté je jen to, že počet lidí s touto diagnózou stále roste. Podle Zprávy o stavu demence vydané Českou alzheimerovskou společností žilo u nás v roce 2014 téměř 153 tisíc osob trpících demencí – přičemž Alzheimerova nemoc je její nejčastější příčinou. Moravskoslezský kraj je s počtem téměř 17 tisíc takto nemocných osob na čtvrtém místě v republice.