Co zrychluje stárnutí pokožky a organismu? Poznejte rizikové faktory

Životní styl a jeho vliv na stárnutí

Když se bavíme o stárnutí, málokdo ví, že to, jak žijeme, má obrovský vliv na tempo, kterým stárneme. Koneckonců, cigaretový kouř, nadměrná konzumace alkoholu nebo nedostatek spánku mohou naše tělo a pokožku poškozovat rychleji, než bychom čekali. Křiklavějším příkladem je chronický stres, který ruší hormonální rovnováhu a zvyšuje produkci volných radikálů, vedoucích k poškození buněk.

Kdybychom se zamysleli nad našimi denními zvyky, nemělo by být těžké najít momenty, kdy si sami sobě nepřidáváme vrásky doslova i přeneseně. Sedavý životní styl, chudá nebo nevyvážená strava plná cukrů a transfatů, nedostatek pohybu nebo znečištěné životní prostředí, všechno toto může naše stárnutí urychlit.

Genetická predispozice a stárnutí

Jedna věc je ovšem jistá - genetika hraje ve stárnutí svou roli. U některých z nás se známky stárnutí objeví dříve, u některých později. Co je klíčové, je, že přestože genetiku nezměníme, existují způsoby, jak ji můžeme přechytračit alespoň částečně. Třeba uvědomělejším přístupem k péči o tělo i mysl.

Zajímavým poznatkem je, že některé geny mohou ovlivňovat, jak rychle naše tělo opravuje DNA, což je klíčový proces, který když nefunguje správně, může vést k předčasnému stárnutí. A zde zase může pomoci správná životospráva a péče o zdraví.

Slunce, UV záření a stárnutí

Ach to slunce, dává nám život, ale může nám ho také poměrně zkomplikovat. UV záření je proslulé svým vlivem na stárnutí pokožky. Není bez důvodu, proč dermatologové tak usilovně propagují používání opalovacích krémů. Nadměrná expozice slunci bez náležité ochrany může způsobit tzv. foto-stárnutí, což je proces, kdy kůže ztrácí pružnost, objevují se vrásky a pigmentové skvrny.

Vzpomeňme na ty klobouky a sluneční brýle, když jdeme na sluníčko, a nešetřme opalovacím krémem s vysokým faktorem. A opravdu to není jen o létě - i zimní sluníčko má svou sílu. Nezapomínejme ani na to, že i za mrakem UV záření proniká.

Potraviny, které mohou urychlovat stárnutí

Co dáváme do těla, to se ukáže vždy - a to platí i pro stárnutí. Zpracované potraviny, rafinovaný cukr, vysoký příjem nasycených tuků a jednoduchých sacharidů - to vše může přispívat k ničení kolagenu a elastinu, což jsou bílkoviny odpovědné za pružnost a pevnost naší kůže.

Kromě toho je třeba pamatovat na to, že například vysoký příjem soli může vést k zadržování vody v těle a tím k otokům. Špatné stravovací návyky mají také vliv na nárůst tělesné hmotnosti a obezitu, což je samo o sobě určitý typ zatížení těla, které může urychlovat některé procesy stárnutí.

Fyzická aktivita jako preventivní faktor

Jasně že se to může zdát jako otravná mantru - cvičení je prospěšné pro tělo i mysl. Ale tady není nic víc pravdivého. Pravidelná fyzická aktivita nejenže pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost a podporuje dobré srdce a cévy, ale může dokonce zlepšovat kvalitu a délku našeho života.

Nemusí to být hned marathon nebo silový trénink. Jízda na kole, procházky v přírodě, plavání, či domácí jóga - vše má své místo a smysl. Klíčem je najít aktivitu, která nám bude dělat radost a budeme jí moci věnovat alespoň několikrát týdně.

Vliv klimatických faktorů a znečištění

Naše životní prostředí má velký vliv na to, jak rychle stárneme. Smog, prach, toxické emise, dokonce i tvrdá voda - všechny tyto faktory mohou ovlivňovat zdraví a vzhled naší kůže. Antioxidanty jsou klíčové ve fázi boje s vnějšími vlivy, a tak strava bohatá na ovoce a zeleninu by neměla chybět v našem jídelníčku.

Vedle výživy je důležité pamatovat na dostatečnou hydrataci těla. Voda pomáhá vyplavovat toxiny a udržet kůži hydratovanou a svěží. A nejen to, i šálek zeleného čaje nabízí své přínosy díky obsahu polyfenolů, které jsou známé svým antioxidačním účinkem.

Prevence a péče o tělo

A nakonec to nejdůležitější: prevence. Péče o tělo a mysl by měla být naší denní rutinou. Ať už to znamená promyšlenou skin-care rutinu, která pokožku chrání a vyživuje, pravidelné zdravotní kontroly, nebo práci na našem emočním a mentálním zdraví.

Právě všímavost k sobě a svému tělu, dává prostor k udržení kvalitního života a zpomalení stárnoucího procesu. Meditation, čtení, kreslení, procházky v přírodě, setkávání se přáteli - to vše zvyšuje náš pocit štěstí a spokojenosti a to se následně odráží i ve vnějších projevech našeho věku.