Co znamená být Senior Managerem
Senior Manager je titul, kterým se označují ti nejvýše postavení manažeři v organizaci, kteří mají za úkol nejen vedení týmu nebo oddělení, ale také strategické plánování a dlouhodobé směřování firmy. Jsou to lidé, kteří musí mít přehled o všech aspektech byznysu a zároveň být schopni komunikovat s vedením nejvyšší úrovně. Tento titul také znamená větší míru odpovědnosti a často také vyšší pracovní zatížení. Ale nejen to. Senior manažeři musí být připraveni učit se novým věcem a neustále sledovat dění v daném odvětví, aby byli schopni reagovat na rychlé změny na trhu.
Klíčové dovednosti, které by měl každý senior manager mít, zahrnují ale neomezují se na: strategické myšlení, vynikající komunikační schopnosti, schopnost řešení složitých problémů, a nejen to – musí být inspirativním vůdcem schopným motivovat a vést svůj tým k lepším výsledkům. A samozřejmě by neměli podceňovat ani význam networking a budování vztahů napříč různými odvětvími a organizacemi.
Odpovědnosti a role Senior Managera
V každé firmě mohou být specifické role a odpovědnosti senior managera různé, ale existují určité konsistentní prvky, které jsou běžné pro většinu z nich. Typicky jsou to vedení projektů a programů, nadřízenost dalším manažerům, odpovědnost za rozpočty a finanční výsledky. Ať už je to jakkoliv, hlavní rolí senior managera je vždy vést firmu k prosperitě a úspěchu.
Tato pozice také často vyžaduje schopnost analyzovat velké objemy dat a vytvářet z něj smysluplné informace, které pomohou firmě růst. To může zahrnovat identifikaci nových obchodních příležitostí, hodnocení rizik, nebo plánování zdrojů. V neposlední řadě, senior manažeři jsou ti, kteří reprezentují firmu navenek a vůči klíčovým partnerům. Úspěch nebo neúspěch ve svěřených projektech se tak odráží nejen na jejich profesní reputaci, ale i na reputaci celé firmy.
Jak se stát Senior Managerem
Stát se seniorem v oblasti managementu není záležitostí přes noc. Vyžaduje to roky zkušeností, neustálé vzdělávání se a v neposlední řadě také vlastní vnitřní motivaci a touhu dosahovat vysokých profesionálních cílů. Základem je mít vzdělání v oboru, ať už se jedná o vysokoškolské studium nebo některé z profesních certifikátů. Velmi důležitá je praktická zkušenost, a to jak v samotném managementu, tak i v specifické oblasti, ve které chcete v senior managementu působit.
Nastavení správných kariérních cílů a networking jsou dalšími důležitými pilíři na cestě k tomuto postavení. Není však nic neobvyklého, že šance na povýšení přijde právě díky osvědčenému výkonu v rámci firmy, ve které už pracujete. Takže nejlepší strategií může být excelovat v aktuální pozici a stát se nezastupitelným prvkem pro vaše nadřízené. A nezapomeňme na mentorství – mít vedle sebe někoho, kdo už pozici senior manager zastával, může být neocenitelným zdrojem informací a podpory.
Trendy a budoucnost Senior Managementu
Trendy v senior managementu se neustále mění a to je dobré mít na paměti. Jedním z nedávných trendů je zaměření na etiku a udržitelnost. Firmy se stále více snaží vést zodpovědně nejen vůči akcionářům, ale také vůči společnosti a životnímu prostředí. Tento posun směrem k větší transparentnosti a společenské odpovědnosti ovlivňuje roli senior manažerů, kteří musí zvažovat širší dopady svých rozhodnutí.
Technologický pokrok také nezůstává pozadu, a s novými nástroji a postupy se mění i nároky na manažerské dovednosti. Znalost datové analytiky, agilních metodik, a digitálních trendů se stává stále více důležitou. A protože svět obchodu je dynamický, flexibility a schopnost rychle reagovat na změny bude klíčovou vlastností každého úspěšného senior managera.